Balandis - streso sąmoningumo mėnuo. Kviečiame susitikti online ir kvėpuoti kartu įveikiant stresą
Balandis – sąmoningumo, susijusio su streso atpažinimu, valdymu ir mažinimu, ugdymo mėnuo. Šis teminis mėnuo yra rengiamas siekiant padidinti visuomenės suvokimą apie šiuolaikinės streso epidemijos priežastis ir išgijimus. Sveikatos išteklių tinklas inicijavo balandį, kaip sąmoningumo stresą mėnesį 1992 metais. Nors praėjo net 29 metai, laukia dar ilgas kelias. Statistika rodo, kad stresą dėl darbo patvirtino jaučiantys 43 proc., dėl sveikatos – 41 proc., o dėl finansų – 40 proc. Lietuvos gyventojų.
Milijonai žmonių kasdien patiria stresą, kas palaipsniui labai kenkia mūsų sveikatai. Stresas – vienas didžiausių šių laikų visuomenės sveikatos iššūkių, tačiau vis vien nėra vertinamas taip rimtai kaip tam tikros fizinės sveikatos problemos.
Pagrindinės streso priežastys:
- nuovargio bei nemąstymo jausmas,
- netikrumas ir nerimą keliantis savitvardos praradimas,
- nesėkmės darbe,
- nesutarimas su aplinkiniais.
Streso priežasčių yra daug, tačiau kiekviena jų turi savo įveikimo būdą. Svarbiausia yra mokėti susivaldyti ir įvertinti situaciją objektyviai.
Kviečiame 2021 balandžio 14 d. susitikti online (zoom nuorodą atsiųsime užsiregsitravusiems (Regsitracija: (uždaryta 2021 04 14)) ir pakalbėti apie streso įveikimo būdus, apie kvėpavimą ir jo galią.
Paskaita organizuojama įgyvendinant „Erasmus + KA2“ Strateginės partnerystės projektą "Socialinių emocinių gebėjimų lavinimas pradinio ugdymo klasėse", kurio vienas iš siekių ugdyti socialines ir emocines kompetencijas.
Pirmas žingsnis: išmokti pasakyti „NE“ situacijoms, kuriose nesijaučiate komfortabiliai, nebūtiniems darbams ar užduotims, kurie nėra būtini ar kurių nenorite atliki, o gal jaučiatės joms nepasiruošęs. Žinoma, tai gali atrodyti bauginančiai, tačiau kiekvienas, visų pirma, privalome rūpintis savo gerove, o tik tada, likus laiko ar jėgų, padėti kitam. Patartina kiekvieną dieną skirti bent 10 minučių laiko sau, t.y. mėgstamai veiklai, savo malonumui ar tiesiog atsipalaidavimui, aplinkos pakeitimui, pavyzdžiui, pabuvimui gamtoje, pabuvimui vienumoje „čia ir dabar“.
Antras žingsnis: tinkamas kvėpavimas stresinėse situacijose. Kvėpavimas yra vienas iš trijų gyvybiškai svarbiausių dalykų žmogui, be kvėpavimo dar du dalykai yra , vanduo bei maistas. Ir visi šie dalykai susiję, pavyzdžiui, stresinėje situacijoje žmogui padeda vandens stiklinė arba žmonės, nuolat jaučiantys stresą patiria emocinį valgymą/nevalgymą arba nuolat valgydami, arba nustodami valgyti. Kvėpavimas iš visų šių paminėtų dalykų išlieka svarbiausiu ir iš tiesų glaudžiai susijęs su emocine būsena, kūne vykstančiais fiziologiniais reiškiniais, todėl svarbu žinoti, kad net 65% žmogaus organizmo sudaro deguonis. Žmogaus organizmas kelias savaites gali išbūti be maisto, kelias dienas be vandens, tačiau tik kelias minutes be oro. Užtikrinti, kad kūnas būtų gerai aprūpintas deguonimi, yra gyvybiškai svarbu, norint aprūpinti kiekvieną kūno ląstelę deguonimi, kad ji optimaliai veiktų ir padėtų organizmui atsistatyti, o streso požymiams išnykti. Optimalų organizmo aprūpinimą deguonimi įmanoma pasiekti tik tinkamai kvėpuojant. Patiriant didelį stresą ir sutrikus kvėpavimui ar negalint tinkamai kvėpuoti, siūlome atlikti tinkamus kvėpavimo pratimus, kurie padės nurimti stresinėse situacijose (Daugeliui žmonių padeda vadinamas 4-7-8 kvėpavimo pratimas, ypač jei jis praktikuojamas kasdien ir ne tik stresinėse situacijose. Vaikams dažnai padeda kvėpavimas lipant ir leidžiantis plaštakos pirštais. Internete galima rasti ir kitų pasiteisinusių kvėpavimo praktikų pavyzdžių) . Išmokus tinkamai kvėpuoti, šią praktikas ar pasirinktą, jums tinkamiausią praktiką, siūlome naudoti stresinėse situacijose ir savęs nuraminime, o praktikuojant kvėpavimą dažniau ir stresą jausite rečiau.
Taigi, jei stresas yra neišvengiamas jūsų kasdienybėje svarbu laikytis trijų streso valdymo žingsnių: skirti laiko sau, tinkamai, giliai kvėpuoti ir gerti daug vandens. Rūpinimasis savimi, tai ne tik geros fizinės formos palaikymas, tai subalansuota, pilnavertė mityba, laikas sau ir geros emocinės savijautos palaikymas.
Keletas įdomių atradimų internete:
Vasaros belaukiant
Iki susimatymo!